Obniżenie popędu płciowego

Niskie libido zwykle nie jest spowodowane brakiem zainteresowania partnerem. Winowajców należy szukać wśród problemów, z którym zmagamy się na co dzień. Wśród nich można wymienić stres, zmęczenie czy obawę przed ciążą, ale też m.in. depresję i zaburzenia hormonalne.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niechęć kobiety do seksu nikogo nie dziwiła. Jednak gdy problem ten dotykał mężczyznę, pojawiał się niepokój i myśl, co może być nie tak. Dziś wiadomo, że w kwestii libido obowiązuje pełne równouprawnienie. Kobiety, tak jak mężczyźni, mogą czerpać radość z seksu i dążyć do niego. Kiedy więc pojawia się obniżenie popędu płciowego, należy się martwić – niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą.

Spadek libido a atrakcyjność partnera

Pierwszą reakcją osoby, której partner lub partnerka zmaga się z obniżeniem popędu płciowego, jest lęk o własną atrakcyjność. Jednak w zdecydowanej większości przypadków libido nie spadło w reakcji na nagłą zmianę upodobań partnera. Jeśli związaliśmy się z kimś, kogo pożądaliśmy, prawdopodobnie nadal żywimy do niego te uczucia. Pojawiło się jednak wiele innych czynników, często niezwiązanych w żaden sposób z atrakcyjnością drugiej osoby. Aby ustalić przyczynę problemu, warto ze sobą szczerze porozmawiać. Czasem konieczna może się okazać wizyta u specjalisty.

Przyczyny obniżenia popędu płciowego

W grę mogą wchodzić zarówno czynniki psychogenne, jak i różne zmiany w organizmie. Wśród najczęstszych przyczyn osłabienia libido u mężczyzn i kobiet można wymienić:

 • Przemęczenie, nadmiar obowiązków
 • Przewlekły stres
 • Obawę przed niechcianą ciążą
 • „Zadaniowe” podejście do seksu, typowe przy przedłużających się staraniach o ciążę
 • Konflikty w związku
 • Zaburzenia hormonalne – niedobór testosteronu lub estrogenów
 • Przyjmowanie doustnej antykoncepcji
 • Depresję i inne choroby psychiczne
 • Problemy zdrowotne: cukrzycę, miażdżycę, otyłość itp.
 • Złą dieta, otyłość, brak ruchu
 • Palenie papierosów
 • Nadużywanie alkoholu
 • Stosowanie substancji psychoaktywnych

Spadek libido może iść w parze z pojawieniem się zaburzeń erekcji u mężczyzn. Oba problemy często mają to samo podłoże. Niezależnie od przyczyny, warto udać się do lekarza. Specjaliści na co dzień przyjmują mężczyzn i kobiety w bardzo różnym wieku, którzy zmagają się ze spadkiem popędu płciowego i sprawności seksualnej.

Co robić z niskim libido

Zaburzenia seksualne można skutecznie leczyć. W tym celu stosuje się m.in. suplementację, uzupełnianie niedoborów hormonalnych, środki na potencję (Viagra, Kamagra), czy też leki na konkretne choroby, np. cukrzycę. W przypadku problemów o podłożu psychogennym wskazana może być wizyta u psychologa lub seksuologa. Jeśli przyczyną oziębłości w łóżku są nierozwiązane konflikty lub traumy z przeszłości, niezbędne może się okazać rozpoczęcie psychoterapii lub terapii par.

Trudności w sferze seksualnej nigdy nie należy lekceważyć. Niejedną parę doprowadziły już one do rozstania lub całkowitego zaniku więzi. O radość z życia seksualnego trzeba zabiegać, nawet jeśli wymaga to od nas zmiany pewnych nawyków lub rozpoczęcia specjalistycznego leczenia.

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *